Historia

Jak i kiedy to się zaczęło!

Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Terapii (początkowo jako Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych Ostrowskie Centrum Hipoterapii) od 2006 roku pomaga dzieciom niepełnosprawnym prowadząc zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne. W 2005 roku w podostrowskim Wtórku odbywały się zajęcia terapeutycznej jazdy konnej dla dzieci ze szkoły specjalnej. Pomysł zrodził się w głowach pasjonatów jeździectwa – jednocześnie zawodowo związanych z wychowaniem i nauczaniem dzieci. Efekty zajęć przeszły najśmielsze oczekiwania. Dzieci zamknięte w sobie, niepewne swojej wartości, zalęknione po kilku tygodniach spotkań z czworonożnymi przyjaciółmi stały się otwarte, samodzielne, odpowiedzialne i co najważniejsze zrozumiały, że są ważne i wartościowe. Największym zaskoczeniem i nagrodą dla inicjatorów tego eksperymentu terapeutycznego było „odczarowanie” chłopca, który cierpiał na mutyzm wybiórczy (nie potrafił rozmawiać z nikim poza rodzicami). Chłopiec ten od ponad roku chodził do szkoły nie mówiąc nic. Po kilku tygodniach zajęć jeździeckich nagle, podczas czyszczenia konia zaczął rozmawiać za swoją koleżanką o swoim przyjacielu koniku. Od tego czasu rozmawiał już ze wszystkimi i stał się wesołym, aktywnym dzieckiem. Takiego wydarzenia nie można było zlekceważyć. Wpływ hipoterapii na różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania jest przeogromny. Koń wpływa na poprawę sprawności ruchowej, ale także na funkcjonowanie społeczne i emocjonalne. Jednak wysokie koszty terapii ograniczały liczbę korzystających z niej dzieci. Narodził się więc pomysł na powołanie do życia Stowarzyszenia, które pomagałoby w pozyskiwaniu środków na ten cel. I tak powstało Ostrowskie Centrum Hipoterapii. Szybko okazało się, że potrzeby są ogromne, a liczba niepełnosprawnych dzieci, które nie mają możliwości korzystania z jakichkolwiek form terapii stale rośnie. A efektywna terapii to taka, która jest pełna, kompleksowa i komplementarna. I tak w OCH pojawili się specjaliści innych dziedzin i rozszerzyliśmy swoją działalność o inne rodzaje terapii m.in.: dogoterapia, neurologopedia, fizjoterapia, terapia pedagogiczna, Integracja Sensoryczna, EEG Biofeedback i inne. Projekty przygotowywane przez zespół terapeutów znajdowały uznanie i były wysoko oceniane przez ekspertów oceniających wnioski o dotacje, co pozwoliło każdego roku objąć terapią około od 50 do 120 dzieci niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością. Nasze projekty skierowane były do całych rodzin i obejmowały swoim wsparciem nie tylko dzieci niepełnosprawne, ale także ich rodziców, opiekunów oraz rodzeństwo. Nie zapominaliśmy także o dzieciach, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności ale ich rozwój nie przebiega tak, jakbyśmy oczekiwali. W ramach naszych projektów realizowane były różnorodne działania m.in.:
Program wczesnego wykrywania zaburzeń rozwojowych u dzieci, a w nim m.in. opracowanie, we współpracy z ostrowskim szpitalem poradnika dla rodziców, który pozwoli wcześnie zauważyć niepokojące symptomy dysfunkcji lub opóźnień w rozwoju. Poradnik rozdawany był wszystkim mamom, które opuszczały ostrowski szpital po urodzeniu swojego maluszka oraz był dostępny w przychodniach rodzinnych. Wszystkich rodziców zaniepokojonych rozwojem swojego dziecka zapraszamy na badania diagnozujące do Stowarzyszenia. Grupa doświadczonych specjalistów – terapeutów pomoże rozwiać wątpliwości lub podpowie jak pracować by wspomóc rozwój w przypadku gdy okaże się, że niepokój był uzasadniony. Pamiętajmy, że wczesne rozpoznanie daje największe szanse na skuteczne działania i wyrównanie zaburzeń.
Zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe takie jak: hipoterapia, dogoterapia, Integracja Sensoryczna, neurologopedia, fizjoterapia, terapia pedagogiczna, terapia ręki, terapia taktylna, EEG Biofeedback. Przeznaczone są dla dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością.
Klub Miłośników Zabawy to projekt, który przeznaczony był dla rodzeństwa dzieci niepełnosprawnych, które często ponosi konsekwencje niepełnosprawności swoich braci i sióstr w postaci mniejszego zainteresowania rodziców, obowiązków opiekuńczych i zaniżonego poczucia własnej wartości. Klub Miłośników zabawy wypełniony był różnorodnymi aktywnościami, zabawą, zajęciami jeździeckimi, artystycznymi, kulinarnymi i innymi.
Kompendium wiedzy praktycznej oraz Inkubator Działań Obywatelskich to działania skierowane do rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Ich celem było zwiększenie wiedzy w różnych dziedzinach życia, poszerzenie wiedzy na temat działań obywatelskich oraz przygotowanie do działalności na rzecz wspólnoty lokalnej.
„Warsztaty dla wolontariuszy”- odbyły się już jego cztery edycje, podczas których wolontariusze poznawali specyfikę pracy z osobami z niepełnosprawnością, doświadczali ograniczeń w czasie specjalnych ćwiczeń, uczyli się pracy z koniem podczas hipoterapii.
Półkolonie dla dzieci niepełnosprawnych oraz dla ich rodzeństwa – projekt łączący letni wypoczynek z terapią, warsztatami i wsparciem dla wszystkich członków rodziny. Otoczeni przyrodą, w obecności ukochanych zwierząt cieszyliśmy się sobą i uczyliśmy się współpracy i empatii.
To tylko niektóre projekty z szerokiego wachlarza działań realizowanych w naszym Stowarzyszeniu na przestrzeni kilkunastu lat działalności.

Od 2008 roku realizujemy projekty we współpracy i dzięki finansowemu wsparciu. Prze te lata wspierali nas m.in.: Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski, Powiat Ostrowski, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wojewoda Wielkopolski, PFRON, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Fundacja PZU, Fundacja Demos, Telewizja Polska, Fundacja Integracja, Deutsche Bank, Komitet na Rzecz Dzieci w Polsce ‚Konard’ i inni.

Wiele projektów udaje nam się kontynuować i realizować ich kolejne edycje.

Są to projekty:

„Wszystko jest możliwe”, „Razem Damy Radę”, – programy terapeutyczne skierowane do dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością z powiatu ostrowskiego i powiatów ościennych;

„Dobry Start” – projekt dla dzieci bez orzeczenia o niepełnosprawności, ale wymagających terapii i rehabilitacji, aby jak najlepiej funkcjonować;

„Zajęcia hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych z Przedszkola Nr 12 w Ostrowie Wielkopolskim” oraz bliźniaczy projekt dla dzieci niepełnosprawnych z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Słaborowicach.

 

Przeprowadziliśmy 4 edycje warsztatów dla wolontariuszy szkoląc ich m.in. z udzielania pierwszej pomocy i wyposażając w kompetencje potrzebne do pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Historia w liczbach:

30.161

Przeprowadziliśmy 30 161 zabiegów terapeutycznych do 2019 roku, w tym m.in:

3.190

Zabiegów fizjoterapii

2.401

 Zabiegów EEG Biofeedback

2.990

Zabiegów neurologopedii

2.461

Zabiegów Integracji Sensorycznej

13.832

Zabiegów hipoterapii

1.933

Zabiegów dogoterapii

2.824

Terapii pedagogicznej

530

Terapii grupowej

450

Godzin wsparcia dla rodzin