Fizjoterapia

Metody i formy fizjoterapii realizowane w Ostrowskim Centrum Terapii

Metoda Vojty polega na rehabilitacji maluchów poprzez wykorzystanie szans i możliwości, jakie daje rozwój dziecka od pierwszego roku życia, aby w jak największym stopniu zminimalizować niepożądane reakcje które pojawią się u naszych milusińskich.  Stosowana jest przede wszystkim u niemowląt, bo rehabilitacja dzieci do pierwszego roku życia przynosi najlepsze rezultaty. Asymetria ułożenia ciała, kręcz szyi, niedowłady, wodogłowie, dziecięce porażenie mózgowe czy zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej, przepukliny oponowo – rdzeniowe, porażenia nerwów obwodowych, dystrofie mięśniowe, skoliozy  – to tylko niektóre wskazania do ćwiczeń metodą Vojty.

Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci zasady tej terapii tworzą podstawę do wczesnego diagnozowania i wczesnego leczenia nieprawidłowego ustawienia stopy m. in. stopy sierpowatej, stopy końskiej, stopy piętowej oraz stopy płasko-koślawej. przed terapią

Terapia manualna której głównym celem jest zidentyfikowanie przyczyn powstawania dolegliwości oraz ich usunięcie poprzez przywrócenie odpowiedniego napięcia mięśni i prawidłowych funkcji stawów. Polega na przywróceniu  właściwej równowagi dotyczącej mięśni, stawów oraz nerwów obwodowych.

Terapia wad postawy – obejmuje specjalistyczne ćwiczenia korekcyjne u dzieci z takimi problemami jak: skolioza, asymetryczne ułożenie barków i łopatek, pogłębiona kifoza piersiowa lub lordoza lędźwiowa, choroba Scheuermanna, plecy okrągłe, plecy płaskie, wady klatki piersiowej.

Terapia ręki to przede wszystkim usprawnianie małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów rąk, dłoni i palców. Terapia ręki to również dostarczanie wrażeń dotykowych, umożliwiających poznawanie różnych kształtów, struktur materiałów oraz nabywanie umiejętności ich rozróżniania.

Grafomotoryka czyli najprościej mówiąc umiejętność rysowania i pisania, na początku powinna być związana z prawidłową orientacją w przestrzeni, później oswajanie z kartką, ważne jest, aby dziecko „ćwiczyło” pisanie w płaszczyźnie pionowej już od pierwszego zetknięcia się z przyborami do pisania, malowania i rysowania. Pamiętajmy jednak że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie.

Terapia czaszkowo – krzyżowa jest jedną z form wspomagania zdrowia i rozwoju dziecka. Przeznaczona jest do pracy ze zdrowym niemowlęciem i dzieckiem, jak również z wcześniakami, noworodkami z problemami okołoporodowymi i dziećmi z różnorakimi schorzeniami. Terapia czaszkowo-krzyżowa to model pracy wywodzący się z osteopatii, delikatny, motylkowy dotyk, pozwala na uwolnienie napięć, które gromadzą się w ciele dziecka. Dobre efekty tego rodzaju leczenia odnotowuje się w leczeniu dzieci, szczególnie dzieci z autyzmem, nadpobudliwością psychoruchową i porażeniem mózgowo – rdzeniowym oraz zespołem Aspergera. Pomaga w dolegliwościach po zabiegach stomatologicznych i przy noszeniu aparatów ortodontycznych, bóli głowy i migren, chronicznym zmęczeniu, nerwobólach, zaburzeniach snu,  nastroju i przemęczenia, obniżonej odporności, nerwicy, zaburzeniach koncentracji u dzieci, niektórych rodzajów bezpłodności, niestrawności różnego pochodzenia, nietrzymania moczu, depresji poporodowej, urazów okołoporodowych matki i płodu, stanów depresyjnych po traumach fizycznych.

Kinesiology Taping metoda wykorzystuje dedykowane tym celom specjalne plastry. Taśmę można naklejać nawet niemowlętom. Ma szerokie zastosowanie w korekcie wad postawy, skoliozach, chorobie Scheuermanna (tzw. okrągłe plecy), zaburzeniach osi kręgosłupa. Trzeba jednak zaznaczyć, że w takich przypadkach spełnia rolę pomocniczą, z pewnością nie zastąpi wszelkiego rodzaju ćwiczeń korekcyjnych, a jedynie ułatwi prowadzenie terapii, zwiększy jej efektywność, wspomagając działanie mięśni. Równie szeroko Kinesiology Taping może być stosowany w ortopedii dziecięcej, zwłaszcza we wszelkiego rodzaju zaburzeniach ustawienia stępu stopy, czyli wszelkiego rodzaju skoślawieniach. Aplikując taśmę możemy zmieniać ustawienie stopy w sposób aktywny.

Masaż są różne techniki masażu, ale każdy masaż pobudza produkcję endorfin wytwarzanych w ośrodkowym układzie nerwowym, działających przeciwbólowo, antystresowo i przeciwlękowo. Korzystnie wpływa na układ krwionośny, przyspiesza przepływ krwi i chłonki (limfy) oraz przemianę materii, dzięki czemu szkodliwe substancje wytworzone w mięśniach (np. kwas mlekowy powodujący tzw. zakwasy) łatwiej są usuwane z ciała. Może obniżyć ciśnienie krwi i zwolnić pracę serca, uspokoić nerwy, zmniejszyć napięcie, odprężyć. Przywraca siły i zdrowie.